All times are approximate and subject to change correct at time of press – go with the flow

EXETER PHOENIX EVENING

AUDITORIUM
TICKETED EVENT

20:00 – 20:30 Tinted Windows
20:30 – 21:00 Wak Therapists
21:00 – 22:00 Devon Afrobeat Collective
22:00 – 23:00 Dakar Audio Club
23:00 – 01:00
King Yellowman & the Sagittarius Band
DJ Support from Kev & Becs [Reggae Sounds] Compered by Substance & Shadow

BAR

21:00 – 22:00 Velkes
22:00 – 00:00 Ishmael Ensemble DJ Set
00:00 – 01:00 Alexander George
01:00 – 02:00 JamTheChannel
EXETER PHOENIX DAYTIME FREE ENTRY

AUDITORIUM

13.30 – 15.30 Big Fish Little fish
Award winning family rave for 0-8 years

 

OUTSIDE

11:30 – 16:00 Miss C’s Graffiti Academy 
ALL DAY Lp Edits UK

 

TERRACE

12:00 – 14:00 Edgy
14:00 – 15:00 JamTheChannel
15:30 – 16:15 Samantics
16:15 – 17:00 Freeminds Collective
17:00 – 18:30 Charity Chop SoundSystem Vs RatChic
18:30 – 19:30 Alexander George
19:30 – 21:00 Ishmael Ensemble DJ Set
21:00 – 22:00 The Magnet
BOOTS
10.00 – 11:00  Bene
11:00 – 12:00 Musical Misfits
12.00- 13:00  Daniel Alexander Caute
13:00 – 14:00  Chryssa Brown
14:00 – 15:00  Anna Marie Waite
SIDWELL STREET
10:00 – 11:00  Bernie Samuels
11:00 – 12:00  Kimwei
12:00 – 13:00  Telstar
13:00 – 14:00  Pat Bollard
14:00 – 15:00  Martha Carnage
15:00 – 16:00  Magnetic Meteors
16:00 – 17:00  What Would Phil Do
17:00   XR
 
GANDY STREET
10:00 – 10:30 Kebba Sarge
10:30 – 11:00 Safiya
11:00 – 12:00 Josie & Tim
12:00- 13:00 Chris Ostler
14:00 – 15:00 Trikkiballake
15:00 – 16:00  Stop The Bear
16:00 – 17:00 Lazy Mouse
PRINCESSHAY MAIN STAGE
10.30 – 11:00 Urban flow workshop
11:00 – 12:00  La vie en rose
12:00 – 12.20 Kalash tribal
12.30 – 13:00 Jaardu The Magic of India
13:00 – 13:30 Urban flow workshop
13:30 – 14:00 Jaardu The Magic of India
14:00- 14:45  Modou Ndiaye & Suntou Susso Kora Masters from Senegal
14.45 – 15:15 Urbanflow workshop
15.15 – 16:00 Louis Walker
16:00 – 16:30 Majidah
ALL DAY Horizon Brazillian JuJitsu Workshop & Demos
WALKABOUT PERFORMANCES
Roo’d Kangaroo Walkabouts
Robin Fox Street Magician
Sloth Time 2 Sloths and a keeper
WHITE COMPANY
10:00 – 11:00 Anna Hammil
11:00 – 12:00  La Juega
12:00 – 13:00 La juega
13:00 – 14:00 Charlotte AP
14:00 – 16:00 TBC
16:00 – 17:00  Hannah Turnbull
PRET A MANGER
10:00 – 11:00 Emily Howard
11:00 – 12:00 Isa Morgan
12:00 – 13:00  Rob Weaton
13:00 – 14:00 Amir, Nathan and Oscar
14:00 – 15:00 Robert Garbett
15:00 – 16:00  John Gallagher
16:00 – 17:00  Adi Cox
CATHEDRAL GREEN
12:00  Samba Predadores
ALL DAY Widsith & Deor , Story telling tipi
ALL DAY Street Motion Parkour Workshop
HIGH ST TRADERS
Bronwen Tyrrell artist
BRS images
Devon Cannabis Club

PRESENTED BY

A SMALL TEAM OF PASSIONATE CREATORS

midi_logo

AMBER PROJECT
SOUND TRIBE

jtc_logo

AEON FESTIVAL
ESAF | MIDI

foolsparadise_logo

THEATRE FIELDS CURATORS AT GLASTONBURY FESTIVAL

bigfishlittlefish_logo

FAMILY ARTS FESTIVAL 2014 – 2017 WINNERS

midi_logo

UPFEST – EUROPE’S LARGEST GRAFFITI FESTIVAL